G. Karácsony Gergely

Okoseszközök – Okos jog?

A mesterséges intelligencia szabályozási kérdései


Felelősségi kérdések

A felmerülő károk vagy büntetendő cselekményekért való felelősség esetében négy alapvető felelősségi helyzetet vizsgálhatunk meg. Az első eset az, ha a hibát egyértelműen kimutatható termékhiba okozta. Ide érthetjük a tervezési hibából fakadó, nem szándékos diszfunkciókat, a gyártás és más kivitelezési lépések során okozott termékhibát, valamint a gyártó általi üzembe helyezés hiányosságaiból fakadó hibákat. Az ilyen típusú hibákat továbbra is kezelhetjük a termékfelelősség és a gyártóra vonatkozó más felelősségi alakzatok, valamint a fogyasztóvédelmi szabályozás jelenleg is alkalmazott jogi rendszerének megfelelően, mivel ebből a szempontból nincsen különbség a mesterséges intelligenciát alkalmazó eszközök és bármely más termék között. Ezen alakzat alkalmazásához teljesülnie kell azon előfeltételeknek, hogy a hiba kizárólag a gyártási vagy beüzemelési folyamatra vezethető vissza, a hiba kialakulásában nem játszik szerepet a termék belső működéséből fakadó valamely tényező vagy jellegzetesség, és a gyártó részéről nem áll fenn a szándékos károkozásra utaló körülmény. Gyakran kizárólag szoftveres termékről lévén szó, ki kell emelnünk, hogy a programozás folyamatát is gyártásnak tekintjük, ebben az esetben a programhibák alkotják a termékhibákat.

Okoseszközök – Okos jog?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 952 9

A mesterséges intelligencia korunk nagy vívmánya, olyan technológia, amely átformálja a mindennapjainkat. Egy ilyen felforgató technológia a jogalkotót is nehéz feladat elé állítja: szükséges­-e beavatkoznia az esetleges káros hatások elkerülése érdekében, igényel-­e új szabályozást a műszaki fejlődés új lépcsője?

A szerző azt a nehéz feladatot vállalta fel, hogy a mesterséges intelligencia, illetve az ezen alapuló automatizált döntéshozatal és a gépi tanulás technológiai jellegzetességeire alapozva járja körül a lehetséges problémákat és a szabályozás szóba jöhető útjait. Ebben a kérdésben ugyanis nem lehet a műszaki megoldások jellegzetességei, működési elvük és korlátaik ismerete nélkül megalapozott véleményt alkotni.

Ajánljuk ezt a könyvet a jelen és a jövő jogalkotói, szabályozó hatóságai és a technológia iránt érdeklődő minden jogász szakember számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/karacsony-okoseszkozok-okos-jog-a-mesterseges-intelligencia-szabalyozasi-kerdesei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave