G. Karácsony Gergely

Okoseszközök – Okos jog?

A mesterséges intelligencia szabályozási kérdései


Bevezető gondolatok

A mesterséges intelligenciáról (MI) szóló diskurzus egyáltalán nem új keletű. A robotok és különösen a mesterséges intelligenciát alkalmazó eszközök fejlődésének útja hullámzó tendenciát mutat: az 1950-es évektől kezdve hol felerősödtek, hol elhalkultak a fejlesztéssel és ezzel párhuzamosan a szabályozással és az erkölcsi kérdésekkel foglalkozó hangok. A kutatások sokszor azért torpantak meg vagy futottak zsákutcába, mert a kor műszaki fejlettsége még nem tette lehetővé a kutatók és fejlesztők által kitűzött célok elérését. Ez sokszor kiábrándultságot, csalódást okozott a nagy várakozásokat támasztó kutatóknak, és gyakran évekre, évtizedekre megtorpanásra késztette az ilyen irányú vizsgálódásokat.

Okoseszközök – Okos jog?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 952 9

A mesterséges intelligencia korunk nagy vívmánya, olyan technológia, amely átformálja a mindennapjainkat. Egy ilyen felforgató technológia a jogalkotót is nehéz feladat elé állítja: szükséges­-e beavatkoznia az esetleges káros hatások elkerülése érdekében, igényel-­e új szabályozást a műszaki fejlődés új lépcsője?

A szerző azt a nehéz feladatot vállalta fel, hogy a mesterséges intelligencia, illetve az ezen alapuló automatizált döntéshozatal és a gépi tanulás technológiai jellegzetességeire alapozva járja körül a lehetséges problémákat és a szabályozás szóba jöhető útjait. Ebben a kérdésben ugyanis nem lehet a műszaki megoldások jellegzetességei, működési elvük és korlátaik ismerete nélkül megalapozott véleményt alkotni.

Ajánljuk ezt a könyvet a jelen és a jövő jogalkotói, szabályozó hatóságai és a technológia iránt érdeklődő minden jogász szakember számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/karacsony-okoseszkozok-okos-jog-a-mesterseges-intelligencia-szabalyozasi-kerdesei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave