G. Karácsony Gergely

Okoseszközök – Okos jog?

A mesterséges intelligencia szabályozási kérdései


A mesterséges intelligencia működésével kapcsolatos hatások

A mesterséges intelligencia alkalmazása, illetve üzemeltetése is több szabályozási nehézséget vet fel, ebből az első a joghatóság kérdése. A mesterséges intelligencia alapú alkalmazások általában olyan népszerű eszközökben (például okostelefonokban vagy okosotthon-vezérlőkben) és szolgáltatásokban (online piacterek, közösségi oldalak stb.) lesznek megtalálhatók, amelyek az egész világon nagyjából egyszerre jelennek meg és terjednek el. A gyártóknak nem érdeke a termékük vagy szolgáltatásuk elérhetetlenné tétele a világ egyes területein, ez nem is igazán kivitelezhető a nemzetközi kereskedelem és a világháló mai fejlettségi szintje mellett. Ebben a helyzetben a nemzetállami jogalkotás megint nem hatásos, mivel egyfelől rendkívül nagy terhet ró a szolgáltatást nyújtóra, másfelől nehezen állíthatók meg a modern technológia szolgáltatásai az országhatárokon. Egy-egy ország túl merev szabályozása legfeljebb azt érheti el, hogy a jogalkotó kizárja az országa lakosságát az új technológiákhoz való hozzáférésből, ami – a népszerűségvesztés mellett – hátrányosan érintheti az állam gazdaságát is. Egy ilyen szabályozás nehezen is érvényesíthető, gondoljunk csak arra, hogy milyen komoly infrastrukturális beruházást igényelne bizonyos online szolgáltatások elérhetetlenné tétele vagy működési módjuk megváltoztatása egy-egy országra korlátozott módon. Ráadásul a szolgáltatást nyújtó, vagyis a mesterséges intelligencia üzemeltetője és a szolgáltatást igénybe vevő személy, aki ténylegesen kapcsolatba kerül a mesterséges intelligenciával, az esetek nagy többségében eltérő országokban tartózkodik, így a szolgáltatás nyújtójára és igénybe vevőjére eltérő szabályozás vonatkozhat. Ez a helyzet is több visszásságot szülhet, ha egyes felhasználási módokat az egyik ország joga megenged, a másiké pedig tilt vagy korlátoz.1

Okoseszközök – Okos jog?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 952 9

A mesterséges intelligencia korunk nagy vívmánya, olyan technológia, amely átformálja a mindennapjainkat. Egy ilyen felforgató technológia a jogalkotót is nehéz feladat elé állítja: szükséges­-e beavatkoznia az esetleges káros hatások elkerülése érdekében, igényel-­e új szabályozást a műszaki fejlődés új lépcsője?

A szerző azt a nehéz feladatot vállalta fel, hogy a mesterséges intelligencia, illetve az ezen alapuló automatizált döntéshozatal és a gépi tanulás technológiai jellegzetességeire alapozva járja körül a lehetséges problémákat és a szabályozás szóba jöhető útjait. Ebben a kérdésben ugyanis nem lehet a műszaki megoldások jellegzetességei, működési elvük és korlátaik ismerete nélkül megalapozott véleményt alkotni.

Ajánljuk ezt a könyvet a jelen és a jövő jogalkotói, szabályozó hatóságai és a technológia iránt érdeklődő minden jogász szakember számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/karacsony-okoseszkozok-okos-jog-a-mesterseges-intelligencia-szabalyozasi-kerdesei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave