Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


A cselekvés mint szöveg

Tovább folytatva annak a kérdésnek a vizsgálatát, hogy lehet-e a szöveg a társadalomtudomány vizsgálati objektuma, Ricœur – miután tisztázta, hogy az élőbeszéd veszteség nélkül szöveggé alakítható – a továbbiakban azt elemzi, hogy mi a cselekvés szövegként. Ricœur ennek vizsgálatát úgy konkretizálja, hogy ha a hagyományos megértő társadalomtudomány tárgya a Max Weber által leírt észszerűen vezérelt magatartás, akkor azt a kérdést kell feltenni, hogy a szövegekben tetten érhető olvashatóság jelleg helyettesítheti-e ezt a hagyományos cselekvésértelmezést. Ezt a problémát pedig úgy fogjuk megvizsgálni, mondja, hogy az élőbeszédet és a leírt szöveget egyaránt konstituáló diskurzus „négy kritériumát [ti. a fenti négy kritériumot] az észszerűen vezérelt cselekvés fogalmára vonatkoztatjuk”.1

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave