Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


A megértéstől a magyarázatig: az objektivitás átértelmezése

Az eddigieket összegezhetjük úgy, hogy Ricœur a társadalomtudományok valóságát minden további nélkül el tudja képzelni szövegvalóságként. Úgy véli, hogy mind az eltűnő élőbeszéd, mind a provizórikus cselekedet átírható és rögzíthető szövegként, sőt éppen ez a folyamat tárja fel a bennük lehetőségként létező tágabb összefüggéseket és perspektívákat, vagyis nemcsak lehetséges a szövegértelmezést az írásértelmezésen túl is használni, hanem a társadalomtudomány csakis egy ilyen természetű tudomány lehet. A módszerprobléma azonban változatlanul megoldatlan. „Szeretném – írja a továbbiakban – a szöveg és a szövegértelmezés ezen analógiájának a termékenységét a módszer szintjén is megmutatni. Paradigmánk legfontosabb implikációja – tekintettel a társadalomtudományok metodológiájára – az, hogy megnyit egy új eljárást a magyarázat és a megértés viszonyában, úgy, ahogyan ez a humán tudományok problémájaként létezik.”1 Vagyis Ricœur a magyarázatot nem ebrudalja ki a társadalomtudomány metodológiájából, de nem gondolja, hogy a diszkurzív társadalomtudomány pusztán a beszélő-író-cselekvő személy(ek) értelemtulajdonításának minél pontosabb rekonstrukciója lenne. Ez a kiindulópont, de a tudós szükségképpen magyaráz, vagyis az érteni vélt vagy megértett értelmet az eredeti szituációhoz képest tágabb szituációba helyezi, mert egyébként nemigen beszélhetnénk tudományról.

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave