Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


A társadalom diszkurzív realitásának alapelvei

Clifford Geertz (1926–2006) „a második világháborút követő kulturális antropológiai kutatások egyik legkiemelkedőbb alakja […], a kulturális antropológia élő klasszikusa”, aki fenekestül felforgatta az antropológia szolid és konzervatív tudományát. Tette ezt elsősorban azzal, hogy „felépített egy koherens és igen nagyhatású elméletet, amelynek központi kategóriái a jelentés (kulturális és társadalmi), a szimbólum és az értelmezés”. Mindehhez járult „kivételesen sokoldalú, a szó igazi értelmében vett multidiszciplináris tudása”, aminek eredményeképpen szabadon kalandozik a különböző tudományterületeken.1 Szemlélete és elemzési módszere messze túlmutat az antropológia határain; okkal tekinthetjük őt a szövegközpontú, diszkurzív szemléletű társadalomtudomány egyik nagy hatású képviselőjének. Munkássága kiválóan példázza, hogy egy „jól beállt” klasszikus társadalmi diszciplína, nevezetesen az antropológia, miként képes megújulni a nyelvészetből táplálkozó szövegközpontú szemlélet akceptálásának a hatására.2

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave