Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


A diszkurzív tudományos szemlélet és alapkategóriái

Ernesto Laclau (1935–2014) argentin származású politikaelméleti gondolkodó. Szülőhazájában nőtt fel, és itt végezte egyetemi tanulmányait, de viszonylag fiatalon elhagyta Argentínát, és Angliában telepedett le. Tudományos munkássága Colchester városban, az essexi grófság (megye) központjában található essexi egyetemhez (University of Essex) kötődik, amely Londontól keletre mintegy nyolcvan kilométerre fekszik. Az egyetemet 1963-ban alapították neomarxista elkötelezettségű tudósok, baloldali politikusok és üzletemberek, a két „nagy” (Cambridge, Oxford) mintájára és bizonyos mértékig ellensúlyaként. Laclau a hetvenes években tanult, majd szerzett PhD-fokozatot az essexi egyetemen, és egyben bekapcsolódott az oktatómunkába is. Később kinevezték a politikaelmélet professzorává, ahol a kilencvenes években megalapította a Centre for Theoretical Studies in the Humanities and the Social Sciences elnevezésű kutatóközpontot, s ennek keretei között működtette a nagy hatású Ideology and Discourse Analysis PhD-képzési és kutatási programot.

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave