Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


A nyelvi jel mint a társadalmi tény paradigmája

Általában úgy véljük, hogy a társadalmi tény valami dologféle, ami itt van a szemünk s más érzékszervünk előtt; a rájuk vonatkozó szó egy bennünket körülvevő valóság egy-egy darabjának objektív vonása, aminek a tőlünk független létezéséről folyamatosan bizonyosságot szerezhetünk, s amit egyrészt értelmezünk s megnevezünk, másrészt tetteinknek ez az alapja és a kiindulópontja. A mindennapi életét élő köznapi ember és a természet tárgyi valóságát vizsgáló tudományos kutató ezt egyformán így gondolja, azzal a nem elhanyagolható különbséggel, hogy a kutató szigorú metódusok alapján próbál egyre mélyebbre hatolni ebbe a dologi világba, mind alkotóelemei, mind az őt determináló törvények megismerése érdekében. A mindennapi „életvilág” embere pedig egyszerűen elfogadja a szeme elé kerülő társadalmi tényeket objektív adottságoknak.

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave