Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


A strukturalizmus örvényében

Chomsky a Generatív grammatikában önkritikusan bevallja, sokáig komolyan azt gondolta, hogy az elmélet által feltárt nyelvi mélystruktúra, mint „velünk született sematizmus”, a nyelv minden empirikus jelenségére magyarázatot tud adni. Ezzel szemben „valószínűnek látszik, hogy a felszíni struktúra a szemantikai interpretáció elsődleges forrása”.1 Vagyis Chomsky nem azt mondja, hogy van egy elméletileg korrekt magyarázat egy nyelvi jelenségre, amit az empirikus adatok, mármint a használt mondatok alátámasztanak, hanem azt: a gondolkodásunk és kutatásunk elsődleges forrása mindig egy „felszíni struktúra”, ezért érvényes magyarázataink a felszín és a mély strukturális egységében ragadhatók csak meg. Az empirikusan érzékelt és használt nyelvi valóság ezért nem is példatár, ahonnan szabadon válogatjuk ki az adatokat, hanem feladat, amely önmagában is magyarázatra szorul.

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave