Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


A rokonsági objektív struktúra

Lévi-Strauss szerint a rokonsági rendszer a „realitások két nagyon különböző rendjét fedi”. Ez a nevek és a magatartások rendszere, merthogy „amellett, amit megnevezésrendszernek javaslunk hívni (s ami magyarán egy szókészleti rendszert alkot), van egy másik lélektani és szociológiai természetű rendszer is, amit magatartásrendszernek fogunk keresztelni”.1 Mindkettő strukturális modell, tehát nem a közvetlen tapasztalat területe, s megértéséhez a fonológia ad mintát és segítséget. Ugyanis, mint erre már utaltam, Lévi-Strauss szerint a fonológiai elemzés tárgyai egyrészt objektíve léteznek, kevesebb van belőlük, mint ami kombinációjukkal létrehozható, összességében pedig lehetővé teszik a rendszer rekonstruálását. Ennek ellenére nem egyszerű feladat ezt adaptálni a rokonsági rendszerre. „A rokonsági fogalmak kezelése […] csupán látszatra analitikus: hiszen az eredmény valójában elvontabb, mint az alapelv; ahelyett, hogy a konkrét felé haladna, távolodik tőle, s a végleges rendszer – ha van egyáltalán rendszer – csak konceptuális lehet.”2

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave