Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


4. Hazugság, komolytalanság, visszavonás

A beszédcselekvések kapcsán sűrűn felmerül a probléma, főleg a laikusok részéről, hogy a beszédnek cselekvési státusba való helyezése jelentősnek igyekszik feltüntetni olyan verbális megnyilatkozásokat is, amelyek ezt nem érdemlik meg, hiszen gyengítik és rombolják a tetteket és az emberi kapcsolatokat. Vajon nem tévedés-e, kérdezik, a képmutató, hazug beszédet, a színpadi ágálást és a költői fantáziálást, továbbá a félreérthető beszédet vagy a visszavont megnyilatkozást ugyanolyan cselekedetnek tekinteni, mint az iménti megnyilatkozásokat. Austin álláspontja elég világos: ezek is cselekedetek természetesen, csakhogy másmilyenek, mint az átlagos beszédcselekvések, hiszen a performatívumok is differenciáltak, nemcsak tartalmuk alapján, hanem státusuk és funkciójuk szerint is. Így különböztet meg négyféle performatívumot egymástól: a mindennapi vagy normális használatú performatívumok csoportját (eddig ilyenekről esett szó), továbbá 1. a hazugságokat, 2. a komolytalan megnyilatkozásokat és 3. a végig nem vitt beszédcselekvéseket. Úgy teszi fel a kérdést, hogy vajon az utóbbi három tekinthető-e sikerületlen performatívumnak, használatuk balfogásnak, hiszen valamilyen vonatkozásban egyik sem olyan, mint a mindennapi életben használt sikeres beszédcselekvési eljárás.

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave