Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


A társadalomtudomány és a nyelvtudomány viszonya

A társadalomtudomány művelője hajlamos úgy tekinteni a nyelvre, hogy ez csupán az objektíve adott társadalmi valóság szubjektív tükre, korrekt vagy téves gondolatok hordozóközege. Ezért aztán a nyelvi valóságot két oknál fogva sem tekinti fontos tényezőnek a társadalomtudomány szempontjából. Egyrészt azért, mert a társadalomkutató a társadalom objektív természetét vizsgálja, nem pedig annak bizonytalan karakterű és gyakran torzító megjelenését az emberek tudatában és verbális megnyilatkozásaiban. Másrészt a tudati tartalom „szubjektív tükrözési” formáinak és módjainak kutatása nem a társadalomtudományok, hanem az úgynevezett szövegtudományok feladata, vagyis ezen a területen az irodalomtudomány és a nyelvtudomány az „illetékes” instancia.

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave