Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


„A nyelvelmélet egy cselekvéselmélet részét képezi”

John Searle (1932–) nyelvtudományi munkássága számára az alapot és kiindulópontot Austin elmélete jelentette, akit egyébként mesterének tekintett. Törekvésének lényege, hogy a beszédaktus eredményeire építve egy ennél átfogóbb és általánosabb igényű teóriát dolgozzon ki. Searle azonban nem kiegészítette mestere tanait, hanem újragondolta és továbbfejlesztette egy általános cselekvéselmélet és intézményfelfogás irányába. Ez két fontos következménnyel járt. Egyrészt magát a beszédaktust is új módon értelmezte, másrészt ugyanezt tette a nyelvi és a nyelven kívüli valóság viszonyával is, ami egy új társadalomfelfogás lehetőségeinek a körvonalazása.

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave