Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


Az intézményi valóság

Searle grammatikaalapú társadalommagyarázatában a beszédaktus és az intencionalitás mellett az institucionalizmus, vagyis az intézményesedés a harmadik meghatározó alkotóelem. Hogy megfelelő módon tudjuk értelmezni a felfogását, szögezzük le; a közkeletű fogalomhasználattal ellentétben az intézmény nem szervezet, legfeljebb egy intézet tekinthető szervezetnek, hanem standardizált cselekvések sora és hálózata, vagyis magatartásmód, amely szervezi és stabilizálja az emberi életet. Az intézményekre természetesen szervezetek épülnek rá, például az utódok létrehozásának és felnevelésének intézményére a különböző családi szervezetek.

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave