Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


Az interaktív beszédaktus

Ezzel együtt is Austin úgy írja le a beszédaktust, véli Habermas, mint „amelyet a beszélő kommunikatív szándékkal hajt végre, vagyis azzal, hogy a hallgató megértse és elfogadja”. Nem bontotta ki azonban elméletileg kellő mértékben és módon ennek az interaktív szituációnak a jelentőségét, hangsúlyozza. Ennek kapcsán Habermas először is azt igyekszik tisztázni, hogy milyen jellegű beszédcselekvés nem tekinthető interaktív beszédaktusnak, vagyis milyen megnyilatkozást lehetséges kommunikáció nélkül kivitelezni. Válasza az, hogy a teleologikus, vagyis a pusztán célmegvalósítónak tételezett tetteket, ezekhez ugyanis nincs szükség egy másik emberre, egy másik értelemre. Mint írja, a teleologikus cselekvés „értelmét egyedül azon szándék alapján azonosítjuk, amelyet szerző meg akar valósítani, és azon célok alapján, amelyeket követ”.1 A szándék szigorúan a cselekvő személyhez kötődik, a célok megvalósítása pedig az általa kivitelezett tett következménye vagy hatása. Az utóbbit Austin külön kategóriával jelölte, megkülönböztetve a lokúciós és az illokúciós tettektől; ez a perlokúció.

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave