Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


Teleologikus, normatív és dramaturgiai cselekvés

Habermas a kommunikatív cselekvés mellett célok által vezérelt, normákat követő, valamint a beszélő belső világát megmutató cselekvéstípusokat írt le. Mindhárom az imént bemutatott kommunikatív szituációban nyeri el értelmét és különül el a többitől, jóllehet a teleologikus cselekvéstípus esetében hiányzik ennek közvetlensége. Értelmezésükhöz Habermas mindegyiknek esetében négy szempontot vizsgál meg. Először is azt, hogy milyen sajátosságok jellemzik magát az aktort (ki a cselekvő), másodszor azt, hogy az egyes cselekvéstípusoknak milyen világa vagy valósága van (mi a világ), harmadszor azt, hogy miféle racionalitás működik ezekben a cselekvéstípusokban (milyen a racionalitás), és végül azt, hogy miként kell érteni ezek érvényességi igényét, és ennek megfelelően az adekvát bírálhatóságát (milyen feltételek mellett érvényesek). Ez a négy szempont és ennek nyomán a cselekvéstípusok elkülönítése világosan jelzi, hogy nem lehetséges egységes és egyetemes cselekvésfelfogás, miközben tudunk minden cselekvésre vonatkozóan is értelmes megállapítást tenni. Például azt, hogy az emberi tettekben van valamilyen értelem, hogy egy kommunikatív szituációban vannak végrehajtva, hogy a cselekvőt mindig valamilyen szándék vezeti. Csakhogy mindez kevés ahhoz, hogy a cselekedeteket érteni tudjuk a maguk konkrét lefolyásukban; ehhez minimum differenciálni és tipizálni kell a tetteket. Pontosan ezt teszi Habermas a négy cselekvéstípus leírásával, amelyek „lehetséges racionalitásának szempontjai attól függenek, hogy milyen világokhoz való viszonyulásokat tulajdonítunk a cselekvő személynek”.1

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave