Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


A hiányzó harmadik

Nem nehéz észrevenni: Habermas cselekvéselméletében a cselekvő személy egyetértésre akar jutni egy másik cselekvő személlyel abban, hogy milyen az objektív fizikai valóság, a társadalom normatív rendje és saját belső világuk. Ennek során a cselekvő propozicionális igazságra, normatív helyességre és hiteles önbemutatásra törekszik, illetve a kommunikáció során az egyetértés elérése érdekében önkorlátozóan és önkritikusan nyilatkozik meg. Határozottan elzárkózik attól, hogy a cselekvést leszűkítse a fizikai aktivitásra, az ember testi mozgására. A beszédaktus-elmélet hagyományát követve a cselekvést a nyelvi pragmatika szellemében szemléli; az emberi cselekvés szimbólumokat tartalmazó jelentéslétrehozó és értelemadó tett, amely vonást leginkább az illokúciós beszédaktusok fejeznek ki és példáznak. Ezért is lehet ezt általánosítani, és mint egyetemes pragmatikát szemlélni.

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave