Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


A szövegértelmezés architektonikája

Petőfi a szöveget, túl az általános tulajdonságain, struktúraként írja le, amelynek pontosan definiált elemei egyrészt világosan elválnak a többi elemtől, továbbá az őket összefűző relációk logikailag tekintve többszintű hierarchiát alkotnak. A szövegelemeknek ez az elméleti rendszere szerinte képes arra, hogy magába olvasszon minden lehetséges releváns nyelvi és kommunikatív tényt. Ezt a kiterjesztési lehetőséget Petőfi többször is megemlíti, például a multimediális szövegek elemzése kapcsán. Egy ilyen elmélet azonban elvileg lezárhatatlan, hiszen mindig bővülhet valamilyen terület felé. Zárttá és teljessé úgy tehetjük, s Petőfi ezt ambicionálja, hogy további bővítés helyett részletezzük a meghatározónak nyilvánított elemeket és relációkat. Így áll elő Petőfi logikai-szemantikai jellegű strukturalista szövegelmélete, amit architektonikusnak, arányosan felépített szerkezetnek nevez, sőt kísérletet tesz „a szöveg-architektonikák organizációformáinak” a kidolgozására is,1 ami magyar szavakkal elmondva vélhetően az arányosan felépített szerkezetek szervesen felépülő szervezettsége.

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave