Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


Diszciplináris kérdések

A nyelvészeti alapú társadalomtudomány lehetőségei szempontjából az a szövegnyelvészeti törekvés tűnik igazán relevánsnak, amely a szövegeknek nem a kész struktúráját – mintegy kvázi-objektumnak tekintve őket – vizsgálja, és amit Petőfi S. János is képvisel, hanem az, amely a szöveglétet emberi cselekvésmódnak tekinti. Ebben a szövegnyelvészeti törekvésben alapvető két osztrák származású, egyébként világpolgár tudós, Wolfgang Dressler (1939–) és Robert de Beaugrande (1946–2008) munkássága, akik 1981-ben jelentették meg összefoglaló igényű Introduction to Text Linguistics (Bevezetés a szövegnyelvészetbe) című munkájukat, amelyet a továbbiakban Bevezetésként fogok említeni. Ebben s a következő két fejezetben az ő munkájuk alapján fogjuk vizsgálni azt a nagy jelentőségű társadalmi és tudományos tényt, hogy miként „lép ki” a cselekvő nyelv a maga konkrét összetettségében a társadalmi valóságba, és mit jelent ez a társadalom tudományos értelmezése szempontjából. Beaugrande és Dressler egyébként ezt a szövegnyelvészeti irányzatot műveleti szövegtannak, műveleti szövegtudománynak nevezik.

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave