Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


Kilépés a szövegkorpuszból

A műveleti szövegtudomány egyik legfontosabb vonása, hogy nemcsak a mondat keretei közül lép ki a mondathoz képest másként szerveződő szövegkorpuszokba, hanem legalább ilyen határozottan kilép magából a szövegből is, olyan értelemben felfogva az átlépést, hogy a vizsgálat és az értelmezés fókusza a nyelv belső viszonyai helyett a nyelv és rajta kívüli valóság viszonyára helyeződik át. Ez a nyelvészeti pragmatika lényege. „A nyelvészeti elméleteket és modelleket régebben pusztán a nyelvi szerkezetek leírásának céljából, gyakran kizárólag belső meggondolások alapján alakították ki.”1 Vagyis nem törődtek azzal, hogy a nyelvnek mi köze van a nyelven kívüli valósághoz. Vélhetően abból a meggondolásból, hogy a nyelvészet illetéktelen instancia ezeken a „távoli” területeken. A szövegtan eredményei azonban azt bizonyítják, hogy ez egyáltalán nincs így.

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave