Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


A szöveg kohéziója

Az előző fejezetben többször utaltam rá, hogy a strukturalista-funkcionalista szövegtan többszörös absztraháltsága okán gyenge magyarázóerővel rendelkezik a szövegalkotásra és szövegértésre nézve, ám ez nem jelenti azt, hogy a cselekvő szöveg strukturálatlan lenne. A két felfogást nem a strukturáltság elfogadása vagy elutasítása különbözteti meg egymástól, hanem szemléletük különbözősége és vizsgálati tárgyuk kijelölése. A műveleti szövegtan művelőjét nem a készen talált szöveg struktúrája, hanem a szöveglétrehozás folyamata és használata érdekli, ennek megfelelően a szövegek magyarázatába minden eddiginél „hangsúlyosabban bevonja a tág értelemben vett pragmatikai, kommunikációs tényezőket”.1 Vagy ahogyan a Bevezetés szerzői írják: „A nyomtatott lapon előttünk álló szavak és mondatok hasznos fogódzók, de nem jelenthetik a teljes képet. Ennél sokkal fontosabb kérdés, hogyan működnek a szövegek az emberi interakció (kölcsönhatás, együttműködés) során.”2 Ennek megfelelően más választ adnak arra a kérdésre, hogy mi a szöveg.

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave