Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


Szövegkohézió és cselekvés

A szöveg tehát szövegmondatokból áll, ennek megfelelően a kohézió szövegszintje a cselekvési kapcsolódások alakításának szabályait és lehetőségeit hordozza. A Bevezetés tipizálja és csoportosítja ezeket a lehetőségeket: három csoportban (újra-előfordulás, tömörebbé tétel, viszonyjelölés), majd ezeket is tovább differenciálja. Fontos tudnunk, hogy a szövegek felszínén járunk, az érzékelhető valóság területén, amellyel kapcsolatban gyakran hangzik el az efemer minősítés, mondván, hogy a dolog lényege nem ez, hanem az, ami ez alatt vagy e mögött van. Azt nem állíthatjuk, hogy a tettek minden vonatkozása kimerül az érzékelhetőség szintjén (a koherencia mint a jelentések szintje világosan meg fogja ezt mutatni), de az érzékelhető viszonyok és formák, vagyis kohézió nélkül nincs társadalmi-emberi létezés. Ennek megfelelően a cselekvés „felszíne” egy vonatkozásban maga a cselekvés. Minden cselekvő ember elsősorban érzéki valóságot hoz létre, akár dominánsan szimbolikus (nyelvi, beszédbeli stb.), akár dominánsan testi (helyváltoztató, manuális stb.) tettet hajt végre. A cselekvések megértéséből mindezt nemcsak nem lehet kihagyni, hanem ez a szint a tettek milyenségének és szerveződésének alapvető területe, mind a szövegcselekvések, mind a „cselekvő cselekvések” vonatkozásában. Már amennyiben nem pusztán csak spekulálunk a tettek természetéről, vagy tapasztalaton túli tényezőkből próbáljuk levezetni és megérteni azt, amit éppen tapasztalatunk.

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave