Szabó Márton

Társadalompoétika II.

Nyelvészet


Helyzetszerűség és a szituáció ereje

A szöveg létrehozása és befogadása szempontjából nem elhanyagolható tényező az a szituáció, amelyben a szöveg létezik. Sokat elemezték és tipizálták ezt az összefüggést a speech act theory képviselői is, és a műveleti szövegtan számára sem kétséges, hogy egy szöveg értelmének és felfogásának egyik kulcstényezője az a környezet, amelyben az adott szöveg létrejön. A Bevezetés szerint egy olyan szöveget, mint például a közlekedésben használatos Slow children at play (Lassan, játszó gyerekek) igen sokféleképpen lehetne érteni, de a helyzet alapján – vagyis hogy ez egy utcán álló közlekedési tábla mondata – eléggé egyértelmű a tartalma, s ez még akkor is így van, ha a mondat nyilvánvalóan hiányos. A pontos és részletes kifejtés itt egyenesen funkciótlan is lenne. Mondjuk ilyesmi: A gépjárművezetőknek itt lassan kell hajtaniuk, mivel gyerekek játszhatnak a közelben, és esetleg kiszaladnak az úttestre. A járművek könnyebben meg tudnak állni, ha a mozgásuk eleve lassú.1 Ennek megfelelően fogalmazza meg a Bevezetés a következőt: „a helyzetszerűség (szituacionalitás) kifejezés mindazon tényezők összefoglaló megnevezése, amelyek a szövegeket relevánssá teszik egy fennálló vagy kikövetkeztethető előfordulási helyzet szempontjából”.2

Társadalompoétika II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 969 7

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave