Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


2. Társadalmi változás – fogalmi változás

A 20. század első felében komoly társadalmi változások játszódtak le, és nem csak Angliában. Ez a változás komolyan érintette a társadalom- és a humán tudományokat is, ami a társadalom és a kultúra új felfogásához vezetett. Vegyük például a szociológiát. Wessely Anna áttekintő tanulmányában írja a kultúra szociológiai státusáról; a kultúra kifejezés „a második világháború után uralkodóvá vált strukturalista-funkcionalista szociológiában […] jobbára csak akkor került szóba, ha a társadalmi struktúra tartósságára, illetve – új»értékek« bevezetésével – változására kellett magyarázatot találni. A társadalom szerkezetéről és mobilitási folyamatairól a »kemény változók« (életkor, nem, iskolai végzettség, jövedelem, lakóhelytípus stb.) alapján kialakított képet csak alátámasztották az egyes társadalmi csoportok kulturális ellátottságára vonatkozó statisztikai adatok.” Ez a felfogás azonban a jelzett időszakban alapvetően megváltozott. „Az új kultúraszociológia a hetvenes években ölt formát”, ami magának a szociológiának az általános karakterét is megváltoztatta. A szociológus innen kezdve már nem elégedhetett meg a megszámolható „kemény tények” és az „objektív struktúrák” vizsgálatával, hanem egy valamennyire is érvényes társadalommagyarázathoz számításba kellett vennie az úgynevezett kulturális tényezőket is. Ennek megfelelően a szociológus „társadalomszervező tényezőként vizsgálja – a »magyarázó változó« rangjára emeli – az egyes társadalmi nagycsoportok kultúráját. Azokat a társadalmi diskurzusokat és tevékenységeket elemzi, amelyekkel az emberek – akár öntudatlanul is – elfogadják, igazolják és alakítják, vagy éppen kijátsszák és aláássák együttélésük gazdasági, hatalmi és érintkezési viszonyait.”1

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave