Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


A költészet politikuma

Korábban már szó volt róla, hogy Sinfield kétszer írt könyvet Tennyson (1809–1892) költészetéről, és a második könyvben, szemben az elsővel, amellett érvel, hogy Tennyson költészetét is áthatja a politika. Ám „az irodalomról alkotott huszadik századi uralkodó elképzeléseink alapján azt gondolnánk, hogy Tennyson költészetének viszonylag kevés köze lehet a birodalmi terjeszkedéshez vagy a választási reformhoz; ez utóbbi inkább beszédek, semmint költészet tárgyát kell képezzék”. Ezzel kapcsolatban akár Yeats gondolata is eszünkbe juthat: „a másokkal való nézeteltéréseinkből retorikát, az önmagunkkal folytatott vitáinkból pedig költészetet hozunk létre.” És hogy a kör bezáruljon, írja Sinfield, Wystan Hugh Auden (1907–1973) költő és irodalmár pedig Yeats temetésén mondta azt, hogy „a költészettől semmi sem változik” meg.1

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave