Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


A verbalitás új státusa

A 20. század diadalmas technikai médiumainak kittleri elemzése kapcsán okkal merül fel a kérdés, vajon mi a helyzet a beszéddel és az írással, a szöveggel és a könyvvel. Vagy ahogyan Kittler fogalmazott, mi történik az 1800-as évek lejegyző rendszereivel és diskurzusaival az 1900-as években. „Én ugyanis – írta Kittler – egy olyan új típusú valóságot vizsgálok, ami per definitionem nem nyelv és nem szöveg, nem szóbeliség és nem írásbeliség.”1 A kérdés tehát az, hogy „milyen státusra tesznek szert audiovizuális körülmények között maguk a könyvek. Könyvek, amelyek betűi képekké állnak össze, vagy amelyeket úgy írtak meg, hogy filmként lehet hallucinálni őket, vagy mások, amelyek (mint Az ítélet Kafkától) mindenfajta illusztrációt megtiltanak: ilyen tág a válaszlehetőségek köre.”2

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave