Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


Az e világi transzcendencia

Közismert, hogy a felvilágosodás szellemének megfelelő jelentés-központúság kifejezetten tartózkodik a transzcendenciától. Ami abból a szempontból érthető, hogy a modern kori tudományok kialakulása előtt a mítoszok, mondák, babonák és képzelgések, leginkább azonban a különféle vallások olyan valóságot prezentáltak, amely túl van az emberi tapasztalaton. De hát nincs-e túl az e világi (immanens) tapasztalatokon a képzelőerő, hiszen nem az érzékelt tények és adatok valóságán belül maradva alakítja ki a fogalmait és jelentéseit, hanem elgondol valamit, ami reálisan nincs, de az ember lehetségesnek gondolja a létezését?

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave