Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


Imaginatív írás és az információhordozó szöveg

A költészet vagy más néven imaginatív írás sajátossága, hogy tárgya a nyelv megjelenítése, írja McGann. „A költészet olyan nyelv, amely saját magára hívja fel a figyelmet, amely alapvető tárgyként tekint saját tevékenységére.” A költeményeknek természetesen van morális és ideológiai tartalma és funkciója. „Csakhogy a költői szövegek úgy működnek, hogy megjelenítik saját praktikáikat, hogy a figyelem tárgyaként kínálják fel őket. Ez szükségszerűen azt jelenti, hogy a költői szövegek […] az olvasókat saját maguk felé fordítják.” Mármint a költemények felé. Ez alapvetően különbözik „az önmagukat információhordozóként elképzelt szövegektől”,1 amelyeknek feladója és címzettje van, valamint az információt továbbító csatornája. Kittler munkásságában bőséges leírást találunk erről. Az átvitelt megvalósító eszköz vagy csatorna ebben a modellben „élesen elválik annak »üzenetétől«, és a szövegre irányuló vizsgálódások főképp zajmentes csatornák […] keresésének szentelik magukat”.2

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave