Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


A „fenséges” terror

Mielőtt a „fenséges” mint a terror sajátossága problémát okozna a számunkra, valamit mindenképpen tisztázni szükséges. A kifejezés esztétikai kategória, s mint ilyennek – legalábbis úgy tudjuk – nemigen lehet köze a terror és a terrorizmus súlyosan objektív valóságához. Sőt egyenesen megbotránkoztató azt állítani, hogy a terror szép is lehet. Ha már ilyen szempontból nézzük a terrort, akkor sokkal inkább szörnyűséges, félelmetes és visszataszító jelenség. De hát pontosan erről van szó! Egyrészt meglehetősen retardált felfogás minden művészi alkotást a szépség megnyilvánulására szűkíteni, másrészt legalább ilyen egyoldalú az a nézet is, amely az esztétikai realitásokat valamiféle szabadon lebegő művészkedés és szépelgés jelenségeinek tekinti, merthogy egyáltalán nincs így. Az életünk egészének és minden területének van esztétikai dimenziója, a műalkotások ezt „csupán” láthatóvá és nyilvánvalóvá teszik. Gondoljuk meg: beszélünk és viselkedünk például ordenáré módon vagy finomkodva, fenyegetően vagy szelíden, csúnyán vagy szépen, alpárin vagy emelkedetten, és így tovább, s ezt már Arisztotelész is észrevételezte és elemezte. Nincs tehát abban semmi rendkívüli, ha egy irodalmár felhívja a figyelmet erre az összefüggésre, és egyben elemzi is a terrorizmus esztétikai dimenzióját.

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave