Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


A gazdaságtan irodalomtudományi kritikái

A kritikák azonban nem álltak meg ezen a szinten. A bírálatok elsősorban a kölcsönösen kitagadott esztétika vagy irodalomtudomány felől érkeztek, és a kritikusok egyben egy új ökonómia kialakítására tettek javaslatot. A nyolcvanas évektől lehet számítani a közgazdaságtan „retorikai fordulatát”, amely elsősorban az eredetileg közgazdász Donald McCloskey munkásságához köthető. Ennek „képviselői nemcsak azt kérdőjelezték meg, hogy a gazdaságtan a fizika értelmében egzakt tudománynak volna tekinthető, hanem egyenesen arra utaltak, hogy működése leginkább az irodaloméval van rokonságban, s teljesítményét nem módszertanilag megalapozható tudományos érvényességének, hanem a meggyőzés művészetének fényében kell értékelni”.1 McCloskey például a The Rhetoric of Economics (1985) című munkájában „közgazdászok szövegeit, többek között a nagy tekintélyű Paul Samuelson szövegeit az irodalomtudományból vett […] eszközökkel elemezve […] azt igyekezett demonstrálni, hogy a közgazdasági viták voltaképpen nem közvetlenül a gazdasági tényekről szólnak, hanem az azokat hordozó, azokat létrehozó narratívákról és figuratív kereteikről, az egyes magyarázatok érvényessége pedig nem prediktív pontosságuk, hanem a metaforák és a tények között létrehozott viszony megítélésén múlik”.2

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave