Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


A gazdasági-pénzügyi válság előrejelzése

Széchenyi mélyen hitt abban, hogy a természettudományos alapokra helyezett ökonómia „a jelen gazdasági valóságának ismeretében képes a jövőbeli fejlemények matematikai bizonyosságú előrejelzésére”.1 Számtalanszor bebizonyosodott azonban, hogy az ökonómia nem képes ennek a feladatnak a teljesítésére. Amire képes: valamilyen közhelyszerű tudás tartalmát (esetleg matematizálva) ki tudja vetíteni a jövőbe, vagy képes előre jelezni némely részleges hatású és rövid távú folyamat lezajlását. Az átfogó és alapos változások „matematikai bizonyosságú előrejelzésére” azonban képtelen. Ilyenek például a gazdasági válságok, jóllehet igen komoly érdekek fűződnek egy efféle tudás birtoklásához. A válságok kirobbanása előtt mindenki előírásszerűen teszi a dolgát, minden normálisan működik, és egyszer csak váratlanul beüt a krach. Mi történt itt? – kérdezhetjük teljes joggal, de főleg azt, hogy a kisembertől kezdve a nagy tudósig bezáróan vajon miért nem látta senki, hogy mi fog következni. Hites egyik tanulmánya kifejezetten ezzel a kérdéssel foglalkozik, konkrétabban az egész világot megrázó 2008. évi nagy pénzügyi krízis értelmezésével. S mint írja: „a 2008-ban eszkalálódó globális pénzügyi krízis leginkább a vakság tapasztalatában és az utólagos előrelátás kétes feldolgozásában részeltethette az érintetteket.”2

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave