Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


A történeti idő és a narratív történelem

Az objektivista-pozitivista és normativista történész úgy véli, hogy az ő munkája – a tudományos standardok betartásával – egyszerűen csak ábrázolja-referálja a ténylegesen létezett múltat, s éppen ezért igényt tarthat „a történeti igazság képviseletének kizárólagos jogára”.1 A múlt azonban ellenáll az ilyen leegyszerűsítő, naivan realista ábrázolásmódnak. Elsősorban azért, írja Gyáni, mert „a múlt sohasem férhető közvetlenül hozzá a megismerő – történetírói – tapasztalat számára, minélfogva a múltról tanúskodó nyomok kezdettől értelmezésre szorulnak”.2 A megkerülhetetlen értelmezési kényszernek viszont az a következménye, hogy a hajdan volt múltnak a történész ad jelenbeli értelmet, s ez lesz maga a történelem, az elbeszélt múlt. Ám egy adott múlt „többféleképpen is elbeszélhető”,3 ami természetesen nem jelenti, hogy a múlt egy-egy területéről bármi állítható és elbeszélhető. A tudományos vízválasztó itt az, hogy a történész elfogadja-e vizsgálati tárgyának a sajátjához képest másféle ábrázolási módját, vagy nem. Ha ugyanis elfogadja, akkor a múltat már eleve értelmezett valóságnak tekinti, amit aztán a történész többnyire narratívákba rendezve ír meg: az állapotok lefolyását egy időtengelyre felfűzve mutatja be.

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave