Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


Strukturalizmus és aktivitás

A hatvanas évek közepén Roland Barthes írt egy tanulmányt A strukturalista aktivitás (1964) címmel. Ezt azzal a gondolattal indítja, hogy „a strukturalizmus se nem iskola, se nem mozgalom”. A szó használata legalábbis ezt bizonyítja. Mint írja: „Struktúra: csak egy szó ez, egy már régi, manapság igen köznapivá vált (anatómiai és nyelvészeti eredetű) fogalom: minden társadalomtudományi ág igen nagy mértékben igénybe veszi, és a szó alkalmazása nem jellemezhet senkit, hiszen eltérő jelentéssel használják.” A kifejezés olyasmit jelent, hogy valami részekből áll, s ezeket viszonyok kapcsolják össze, vagyis ez így igen általános tudást jelent csak, amit különböző tartalmakkal szoktak feltölteni. Specifikálni persze lehet, s ehhez Barthes-nak van egy praktikus javaslata: „figyeljék meg, ki alkalmazza a jelölő és jelölt, szinkrónia és diakrónia jelentéspárokat, és felfedezik a strukturalista látásmódot.” Az első pár azért fontos, mert a kifejezés a strukturalizmus nyelvészeti eredetére utal, a második azért, mert ez „a történelmi fogalom bizonyos revízióját látszik magában foglalni”.1

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave