Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


A konnotáció bejelentkezése

Egyszerre igaz két állítás, írja Barthes. Egyrészt az, hogy „semmi sem létezik a szövegen kívül, valamint az, hogy nincs teljes szöveg”. De vajon hogyan lehet elemezni és érteni a majdnem teljes szövegeket? Minden értelmezés szöveg szövegről, új szövegek egy régebbi, már létező szövegről, új értelmek egy már létező értelemről. Mert egyetlen szöveg sincs önmagában, mindegyikhez más szövegek kapcsolódnak, amiben új jelentések jelentkeznek be, és új értelmek tárulnak fel. A megnyilatkozó ad a szövegének valamilyen (elsődleges) jelentést, az erre reflektáló egyén pedig egy másik (másodlagos) jelentést; ez maga a konnotáció. Mint Barthes írta: „A konnotációt Hjelmslev olyan másodlagos értelemként definiálta, amelynek jelentője maga is jel vagy elsődleges jelentésrendszer, azaz denotáció.”1

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave