Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


A logocentrizmus és a struktúra decentrálása

Jacques Derrida (1930–2004) francia tudós és filozófus a strukturalista modern korszakot követő poszt-időszak egyik legnagyobb hatású gondolkodója, aki ezen a határon mozogva alkotta meg korszakos jelentőségű életművét. Minden értelmezője lényegében azt konstatálja, hogy „Jacques Derrida gondolkodás-, írás- és olvasásmódja fordulatot jelez a filozófia és az elméleti gondolkodás történetében”.1 Továbbá, hogy „Jacques Derrida írásai vagy talán »írottasai« túlmutatnak a filozófián, átjárják a filozófiát, az irodalmat, az irodalomkritikát, a pszichoanalízist, a nyelvészetet, az építészetet, a képzőművészetet, dekonstruálva a területek közötti határokat”.2 Ezt a felsorolást bátran kiegészíthetjük a társadalomtudománnyal, illetve további társadalomtudományi diszciplínákkal. Mindez azért érdekes és fontos a számunkra, mert a derridai határdekonstrukció „megnyitja a különböző területeket egymás felé, lehetővé teszi, hogy egymás számára kérdéseket tegyenek fel”.3 Márpedig ez a tudományos attitűd és lehetőség tökéletesen megfelel könyvünk intenciójának. Úgy tűnik azonban, hogy Derrida alapvetően a kérdezés nagy gondolkodója. Merthogy „Derrida dekonstrukciója kérdések sorozata, az olvasás és az írás kérdéseié, a gondolkodáséi, tehát a filozófia, az irodalom, a politika, a történelem kérdéseié”.4

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave