Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


Logocentrizmus a differencia fénytörésében

Derrida filozófiai és tudományos attitűdje meglehetősen szokatlan: „az eredetvágy és a jelenlét nem irányítják és vezérlik, hanem folytonos dekonstruktív éberségre intik. Ezzel az éberséggel játssza ki a metafizikai fogalmak mágikus vonzását.”1 Nem próbálja leleplezni a filozófia és tudomány hagyományos fogalmait, hogy felfedje az igazságot; ehelyett „írással és írásban tartja őket”.2 Nem mutat rá valamilyen őseredeti forrásra, ehelyett „mindenfajta eredetet, forrást, és a hozzájuk fűződő filozófiai attitűdöt helyezi törlésjel alá”.3 Vagyis „a fogalmakat nem egy metafizikai vagy logocentrikus tradícióban gondolja el, hanem magában a tradíció kialakulásában, a forrásban, a fogalmak foganásában: amikor nincs tradíció, nincs logocentrizmus, de forrás sincs, hiszen a forrás már csak egy tradíció felől létezik, a forrás maga is paradox módon eredeztetett. Másképpen fogalmazva: Derrida elveti az európai tudományos tradíciót kialakító és mozgásban tartó logocentrikus gondolkodást, helyette a dolgok közötti differenciát és differáló mozgást preferálja és állítja gondolkodása középpontjába.”4

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave