Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


A dekonstrukciós tettek valósága

A dekonstrukció nem egyetlen, hanem több nyelv, írta Derrida, amely mozgósítja a kifejezés különféle lehetőségeit. Nem valamilyen elmélet vagy módszertani útmutató felé való gondolati mozgás, vagyis nem valamilyen logocentrizmus realizálása, „inkább az írás és az olvasás folyamatában a szövegszerűsödés diszkrét és intim mozgásaiként” megvalósuló többnyelvűség.1 „A dekonstrukcióban ez a többnyelvűség kerül felszínre, mely nem pusztán több nyelv használata egyszerre, nem is különböző nyelvek párhuzamossága, hanem a nyelvek többszörösen egymásra fonódása, kibogozhatatlan egymásba szövődése, egymásra rétegződése.”2 Mindennek messzire vezető következményei vannak. Mindenekelőtt egyszer s mindenkorra el van lehetetlenítve egy mindent meghatározó egyetlen nyelv (egyetlen nyelvű szöveg) hasznos és értelmesnek tartott felmutatása, csakúgy, mint egy eredeti nyelv keresése, amely, mint mag a növényt, magában hordozza a későbbi fejlemények lényeges elemeit. A dekonstrukciós szöveget egyrészt magának a szövegnek a belső szabályai szervezik, másrészt környezetében is szövegek vannak, nem pedig szubsztanciák vagy entitások, hiszen a társadalomban minden „szövegszerűen” szerveződik.

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave