Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


Az irodalom paradigmatikus jellege

Derrida számára az irodalmi textus kitüntetett jelentőséggel bír, több helyen és többféle formában is leírja, hogy számára az irodalom elsőrendű kérdés. Például: „legkitartóbb érdeklődésemet mindig is az irodalom felé fordítottam, afelé az írás felé, amit irodalminak neveznek.”1 Az eddigiek alapján akár azt is mondhatnánk, hogy Derrida a disszeminális szöveg leírásához és értelmezéséhez valójában a szépirodalmi írást vette mintának, megállapításai leginkább az irodalmi szövegre, kevésbé a tudományos és a mindennapi szövegre vonatkoznak. Még ha így is van, ami erősen kétséges, akkor sem mondhatjuk, hogy az egész derridai munkásság az irodalminak nevezett szövegekre érvényes csupán. Leginkább az a helyzet, hogy Derrida „az irodalomban különösen jó lehetőségeket láthatott a nyelv és az írás, az irodalom és a filozófia viszonyának vizsgálatára, valamint az írott voltból, a szövegszerűségből adódó különbözőségek kimutatására”.2 Ám az írás és a szöveg mind a filozófia, mind az irodalom, mind a tudomány, mind a mindennapi élet közös matériája, amely meghatározó nyom az élet minden területén. Természetesen a tudományban is, amely nem vonulhat fedezékbe saját nyelvisége és szövegszerűsége elől, különösképpen a társadalomtudomány nem teheti ezt, hiszen már a vizsgálati anyaga is egy előértelmezett lét, az emberi cselekvés és valóság „szövegszerűsége”.

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave