Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


A klasszikus irodalomtudomány válsága

Az irodalmi alkotások recepció(befogadás-) és hatáselmélete a 20. század közepe táján kezdett kibontakozni. A felfogást gyakran említik olvasáselméletként is, bár ez kissé elnagyolt megnevezés. Mindenesetre ezek a kategóriák világosan jelzik, hogy a szerző és a mellett a vizsgálatok és értelmezések fontos alapeleme lett egy harmadik tényező is, a művek címzettje vagy olvasója, aki nélkül valóban nehezen képzelhető el élő irodalom. Pedig sokáig ez volt a helyzet. Kissé leegyszerűsítve, hosszú évszázadokon át két kérdés foglalkoztatta az „irodalomelmélészeket”: mi és milyen az irodalmi alkotás, továbbá ki a szerző, és miért pont ezt a művet hozta létre. Ennek volt a következménye az, hogy „amíg a művészetek története a hagyományos alkotás- és ábrázolásesztétika jegyében állt”, egyáltalán nem számított fontos tényezőnek a műveket befogadó és használó személy, vagyis az olvasó, a néző, a hallgató. Ezt a két tényezőre leszűkített irodalomfelfogást ma már elég nehéz elképzelni, talán ezért is írta Hans-Robert Jauss a recepcióesztétikáról a kezdeti nehézségek kapcsán: „utólag már érthetetlen, problémáik miért számítottak valaha problémának.”1 Vagyis problémásnak, de leginkább nem létezőknek.

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave