Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


Recepcióelmélet és hatáselmélet

A felfogás nemcsak az író személyéhez és a történeti-társadalmi körülményekhez kötött műértelmezésben hozott újat, hanem a (poszt)strukturalista felfogásokhoz képest is újításnak számított, hiszen nem a művek strukturált belső tulajdonságait vizsgálta, hanem mű és befogadó aktív (kommunikatív) viszonyát. Vagy ahogyan Jauss írta: a konstanzi iskola „a recepció- és hatásesztétika új koncepciójából indult ki, amely az irodalom és a művészetek történetének immár olyan esztétikai kommunikációfolyamatként való értelmezését követelte meg, amelyben a három instancia, a szerző, a mű és a befogadó […] egyformán részt vesz”.1 A „parlagon heverő” olvasó bekapcsolása az irodalomértelmezésben igen sikeres és nagy hatású újítás lett. Jauss két évtizeddel a székfoglaló előadása után nem titkolt büszkeséggel állapította meg, hogy kezdeményezésüknek „világméretű visszhangja” lett, írásaik „eddig 15 nyelven jelentek meg”.2 Azt pedig én tenném hozzá, hogy ez a hatás messze túlterjed az irodalomtudomány határain.

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave