Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


A mű dialogikus értelmezésének lehetősége

Wolfgang Iser írja az olvasói hatáselmélet alapjainak kidolgozását tartalmazó Az olvasás aktusa című könyve előszavában: munkája „hatáselmélet és nem recepcióelmélet”. A hatás létrejöttét pedig kommunikációnak, vagyis verbális interakciónak tekinti, nem pedig valamilyen érzéki benyomás vagy szöveg intellektuális feldolgozásának. Iser olvasáselmélete ezért is annak a vizsgálata, hogy a szövegek révén miféle kommunikáció zajlik az író és az olvasó között, azaz mi a viszonya a mű szövegének és az olvasó szövegének. Ez a kérdésfelvetés egyszerre az irodalmi szöveg státusának az átértelmezése, valamint mű és olvasó viszonyának az újragondolása. Ami az irodalmi szöveget illeti, ezzel kapcsolatban Iser azt hangsúlyozza, hogy az egyszerűen vagy bonyolultan tükröző, az érzékelt valóságot vagy annak struktúráját ábrázoló felfogásokkal ellentétben egy irodalmi szöveg nem pusztán a valóság művészien „igaz tükre”, hanem a lehetőségeket kibontó és megmutató alkotás, nem dokumentum tehát. „Egy szöveg – bármely formáját vesszük is – nem valaminek a megértésére szolgáló dokumentum, hanem egy korábban már megformált realitás újraformálása, ami által létrejön valami, ami korábban nem létezett.”1

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave