Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


Paradigmák, iskolák, fejlődési fázisok

A nyelvészethez hasonlóan az irodalom tanulmányozásának is jól azonosítható iskolái és paradigmái követték egymást a 20. században. Ezek természetesen reflektáltak egymásra, mintegy a korábbi iskola által nem vizsgált vagy hiányosan vizsgált, esetleg félreértett mozzanatokból építkeztek. Az első és egyben radikálisan új paradigma a századelőn feltűnt formalista-strukturalista (1) irányzat volt, amely egyébként még kritizált formájában is igen erősen hatott az irodalomtudomány későbbi alakulására. Az irányzat egy régi szemlélet meghaladása volt, amely szerint egy irodalmi alkotás nem más, mint a valóság művészi újraalkotása, amit a művész személyes sorsa és a mű létrejöttének történeti-társadalmi körülményei határoznak meg. Az alkotó személyére és a társadalmi feltételekre kihegyezett felfogás egyrészt kettéválasztotta a szubjektív művet és annak objektív feltételeit, másrészt a mű tartalmára, mondandójára koncentrált, s ezt a szubjektív tartalmat az objektív feltételekből igyekezett megmagyarázni közvetlen összefüggéseket keresve a kettő között. Ezt haladta meg a század elején fellépő formalista irodalomtudományi iskola.

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave