Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


A mű szövege mint kommunikációs tényező

Bár Iser ritkán használja a kommunikáció kifejezést, világos, hogy hatáselméletében a mű szövege és az olvasó szövege egymással kommunikációs viszonyban van, mégpedig egy többszörös visszacsatolás révén. A kommunikációt s a kommunikatív szituációt általában személyek közvetlen viszonyához szokás kötni, miközben nincs elvi akadálya annak, hogy kommunikációnak tekintsük azt a közvetett viszonyt is, amely egy tudományosművészi alkotás és annak olvasója-értelmezője között létrejön. Mint az előző részben láttuk, a közvetlen szemtől szembeni kommunikáció beletereli ennek értelmezőjét olyan meghatározottságok keresésébe, amelyek állítólag determinálják mind a kommunikáló személyek magatartását, mind a kommunikált módokat és tartalmakat. Ez talán azért fogadható el, mert a közös cselekvés kialakítására irányuló szemtől szembeni személyközi kommunikáció ab ovo az egyértelműségről szól, pontosabban annak megtalálási igyekezetéről, miközben, írja Iser, van olyan kommunikáció is, amely a közlések lehetőségfeltételeire irányul, továbbá nem az értelmezések lezárását ambicionálja, hanem azok nyitottan tartását. Ez alapvetően az irodalmi művek és a tudományos munkák értelmezői olvasása, amely nem egyszeri tett, hanem folyamat, amelyben a szerző és értelmezője, ha áttételesen is, de többszörösen értelmezik egymás jelentéstermelését és szövegeit. Iser azt vizsgálja meg, hogy milyen jellegű és típusú kommunikációnak lehet ezt tekinteni.

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave