Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


Az ember és a kultúra rekurzív értelmezése

Wolfgang Iser ezt a társadalmi tárgyat vagy területet rekurzív értelmezésnek tekinti, és Clifford Geertz (1926–2006) kulturális antropológiája kapcsán értekezik róla. Mint korábban már idéztük, Iser szerint a kulturális értelmezés annak a kérdése, hogy „hogyan fordítható le fogalmi nyelvre az emberiség és a kultúra kialakulásának nagyrészt fölfoghatatlan folyamata, és hogyan fordíthatók le az egyes kultúrák és kulturális szintek, hogy közben lehetővé váljék az ismerős és az idegen kölcsönhatása”.1 Ezt a feladatot is fel lehet fogni szimplán megismerő tükrözésnek, ám ha tudjuk azt, amit Gustav Droysen történelemértelmezése egyértelművé tett, akkor ez ennél összetettebb folyamat. Nevezetesen, ha a társadalom megismerése egyben a társadalom alakítása is, akkor az emberiség önlétrehozása különböző jellegű entrópikusan széttartó mozgások összerendezése, aminek adekvát eszköze a rekurzív hurok, vagyis az önellenőrző vezérlés, írja Iser, ami egyben a kibernetika kulcsfogalma is. A gépek esetében ez automatikusan működő visszacsatoló ellenőrzést és korrigálást jelent, például a hőmérséklet, a nyomás, a sebesség mechanikus szabályozását. Az emberek esetében azonban a folyamat igen összetett, és leginkább a korrigáló tanulással jellemezhető.

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave