Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


A művészet társadalomontológiája

Az esztétikum sajátosságában írja Lukács saját művészet- és irodalomfelfogásáról: már a heidelbergi esztétikájában, amelyet egyébként Heidelbergben írt Max Weber és Ernst Bloch tanácsai nyomán 1912 és 1918 között, „túlhaladtam Kant következetesen ismeretelméleti kiindulópontján, ahol is az esztétikai ítéletek tételezése és érvényességük igazolása teremtette meg az esztétika módszertani alapjait. Én már akkor is a műalkotásban magában láttam az esztétikai szféra alapjelenségét.” Úgy hiszem, ebben a pozícióban kevés rendkívüli van: ez megfelelt a korszellemnek. Maradva az irodalomfelfogásoknál; mind a formalizmus, mind az olvasáselmélet műközpontú, éppen ebben van az újdonságuk. Lukács azonban ezt az állomást „még csak a szubjektív idealizmustól az objektív idealizmus felé vezető úton” megtett első lépésnek tekinti. Úgy látja ugyanis, hogy amennyiben a műalkotás adott volta áll a vizsgálat fókuszában, akkor „ennek az adottságnak társadalmi-történeti mivolta […] a kérdésfeltevést a társadalmi ontológia felé viszi el”.1

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave