Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


Objektív magyarázat vagy beleérző értelmezés

Amikor Goldmann az irodalmi alkotások megismerésének szemléleti elveit és módszertani eljárásait taglalja, kifejezetten hangsúlyozza, hogy itt a megismerési tárgy és a megismerő alany nem választható szét olyan élesen, mint a természettudományokban. A rejtőzködő istenben ezt a következőképpen fogalmazza meg: „Amikor nem a világmindenség […] szektorának az elvont megismeréséről van szó, ami a fizikai-kémiai tudományok tárgya […], hanem a konkrét történelmi és a társadalmi valóságról, azt már nem kívülről, hanem belülről vesszük tudomásul, mert magunk is részei vagyunk a tanulmányozandó egésznek, megismerésünk ezért elkerülhetetlenül egy olyan sajátos perspektívából történik, amely az egészben elfoglalt helyünk következménye.” Majd ehhez hozzáfűzi: „Ezért képtelenség napjainkban a történelem és a társadalom vitán felül [álló] objektív megismeréséről beszélni. Az objektivitás fogalmának ezen a területen csak úgy lehet pozitív és ellenőrizhető értelme, ha a relatív objektivitás fokát jelenti az egyéb, ugyancsak különböző részperspektívákból kidolgozott doktrínákhoz vagy elemzésekhez viszonyítva.” A „napjaink” kifejezést pedig úgy magyarázza, hogy elvileg (de csak elvileg) elképzelhető egy olyan társadalom, amelyben az emberek között nincsenek lényegi különbségek, ellentétek pláne nincsenek, s egy ilyen meseszerű társadalom esetén „talán beszélhetnénk a humán tudományoknak a fizikai-kémiai tudományokéval analóg objektivitásáról”.1

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave