Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


Az irodalomtudományi formalizmus eredete és eredetisége

A 20. század első évtizedeiben mind a nyelvészet, mind az irodalomtudomány – egymástól nem függetlenül – radikális változáson ment át. Az irodalomtudományi változások földrajzi helye Kelet- és Közép-Európa, konkrétan Pétervár, Moszkva és Prága volt. A fiatal orosz és cseh irodalmárok munkálkodása – írja Ann Jefferson összefoglaló munkájában – „az egyik legkorábbi szisztematikus kísérlet az irodalomtudomány önállóságának a megteremtésére, és arra, hogy az irodalom tanulmányozása autonóm és specifikus tudományággá váljék”.1 Nagyjából ezzel egy időben a nyelvtudományban játszódott le hasonló változás, mégpedig Ferdinand de Saussure korszakos jelentőségű munkássága nyomán. Jóllehet korábban mások is fontosnak tartották az irodalomtudomány önállóságát, de nem dolgoztak rajta az orosz és a cseh irodalmárokhoz hasonló következetességgel, de az is lehet, hogy nem volt megfelelő a kiindulópontjuk. Az új paradigmát formalizmusnak nevezték el, aminek a legfontosabb jegye, hogy az irodalmi művek megértésének és elemzésének középpontjába az alkotások nyelvi elemeit és formáit, ezek viszonyait állították.

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave