Szabó Márton

Társadalompoétika III.

Irodalomelmélet


Empirikus kutatás és a társadalomelmélet közelítése

„E vészterhes alternatívából – hangsúlyozza Adorno – egyedül az immanens analízis vezethet ki.” De vajon milyen egy ilyen tárgyához igazodó vizsgálat, amelynek mindenképpen közelítenie kell az empíriát az elmélethez? Egyrészt nem szabad elvontan szembeállítanunk az „objektív érvényűt […] a véleménnyel”. Amit tennünk kell: „nem platóni gőggel elvetni […] a véleményt, hanem […] le kell vezetni az őt hordozó társadalmi viszonyokból, végezetül saját valótlanságából.” Ez azonban még kevés. „Másfelől az átlagvélemény nem az igazság, hanem csak a társadalmilag átlagos látszat.” Azokat jellemzi, illetve azok részesednek benne, akik egyetlen valóságos lényként lebegnek „a reflektálatlan társadalomkutatás szeme előtt: a megkérdezettek”. Holott az emberek egyáltalán nem „kutatási alanyok”, lényegüket tekintve társadalmi lények, tehát „szubjektum voltuk az objektivitás függvénye, a mechanizmusoké, melyeknek engedelmeskednek, és amelyek fogalmait alkotják”. Mindez azonban nem érhető el pusztán empirikus kutatásokkal. Az összefüggés csak olyan módon ragadható meg, ha „a tényekben magukban ráeszmélünk a rajtuk túlvezető tendenciára”. Diszciplinárisan fogalmazva: pontosan „ez a filozófia feladata az empirikus kutatásban”.1

Társadalompoétika III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 970 3

Az európai tudományosságban a 19. század végétől kibontakozott egy mértékadó irányzat, amely a históriai és a társadalomtudományi megismerés specifikumát a természettudományi szemlélettől elválasztva határozta meg. Egyetlen területen nem történt áttörés: a humaniórák diszciplínáit még ma is puszta szövegtudománynak tekintjük, amelyet mély szakadék választ el a társadalomtudományoktól.

A Társadalompoétika megkísérli ezt a szakadékot áthidalni. A könyv azt demonstrálja, hogy a klasszikus humaniórák meghatározó módon képesek hozzájárulni a társadalom adekvát megismeréséhez.

A könyv három kötete bemutatja a retorika, a nyelvészet és az irodalomtudomány legfontosabb alkotóinak teóriáit saját specifikus tárgyukról, s azt, hogy ezzel együtt milyen gondolatokat fogalmaztak meg a társadalom értelmezéstől áthatott reális valóságáról. A Társadalompoétika új társadalomelmélet lehetőségét körvonalazza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-tarsadalompoetika-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave