Jany János

A világ jogrendszerei

Civilizációelmélet és jogtudomány


Interpretív jogi rendszerek

Interpretív jogi rendszernek nevezem azokat a jogi rendszereket, ahol a jog keletkezése nem primer politikai jogalkotás, hanem szövegek értelmezése útján történik. A fenti meghatározásban minden szó fontos, és feltételezi bizonyos körülmények meglétét, illetve hiányát. Ahogy az előző fejezetben láttuk, a legiszlatív jogrendszerek primer politikai aktusként élik meg a jog keletkezését, ami valamilyen politikai intézmény (állam) akaratnyilvánításának eredménye. Az interpretív jogrendszerekben ilyen intézmények nincsenek, illetve ha vannak is, nincsenek jogalkotói hatalommal felruházva. Ennek oksága változó, ám eredménye azonos. Fontos jelző a politikai akarat előtt álló primer szó, mert természetesen a politikai megfontolások vagy következmények az interpretív rendszerekből sem hiányoznak, csak másképpen jelennek meg. Két példa elegendő most a kérdés illusztrálására.

A világ jogrendszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 955 0

A kötet új perspektívából mutatja be a világ jogrendszereit. A szerző szakít az eddigi sémákkal, és olyan új rendszertant alkot, amelyben az európai mellett az angolszász jog világa éppúgy megtalálja a helyét, mint a kínai, a japán, a zsidó és az iszlám jog, sőt a természeti népek szokásai is.

A sorokat olvasva olyan új fogalmakkal ismerkedünk meg, mint a legiszlatív, interpretív és konszenzuális jogi rendszer, a normatív dialektus, a fogolyállam vagy a jogrendszerek dinamikáját leíró adaptáció és transzformáció, amelyek révén párhuzamos vagy összetett rendszerek születnek.

E valóban globális merítésű könyv feltárja az egyes rendszerek mögött meghúzódó nagyon eltérő emberképet és a társadalomformáló erejű ideológiák hatásait is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/jany-a-vilag-jogrendszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave