Jany János

A világ jogrendszerei

Civilizációelmélet és jogtudomány


Adaptáció, reorientáció

A transzformáció nem azonos az adaptációval, amely során egy adott jogi gondolkodásból pusztán egyes elemek kerülnek be a befogadó jogrendszerbe. Adaptáció akkor következik be, amikor egy adott jogrendszerbe beépülnek logikai-intézményes elemek egy másik jogrendszerből anélkül, hogy ez a domináns rendszer jellemzőit veszélyeztetné vagy kétségbe vonná (bővebben erről az Összetett rendszer című fejezetben). Ilyen adaptációkra általában jogi rendszereken belül kerül sor (egy legiszlatív jogi rendszer átvesz elemeket – szabályokat, intézményeket – egy másik legiszlatív jogrendszertől), ám a különböző jogi rendszerek között ritkán van átmenet, ha mégis, ilyenkor vegyes rendszerek születnek (lásd az Összetett rendszer című fejezetben mondottakat). Az adaptáció soha nem hoz létre paradigmaváltást az adott jogi rendszeren belül, ebben különbözik a transzformációtól, mert pusztán annyi történik, hogy az egyik jogi rendszer tagja egy másik tagtól emel át tanulságokat, ötleteket, intézményeket és szabályozási módokat, technikákat. Ezek vagy kulturális közvetítés útján jutnak el, vagy szándékos jogátültetések (legal transplant) formájában. A mai korban ilyen a best practice gyakorlatok átemelése. Az alkotmánybíróság mint sajátos szervezeti megoldás is ide hozható példaként, amely a rule of law államokban nagyon gyorsan teret hódított magának a 20. század folyamán, ez az átvétel azonban összetett rendszerhez vezethet (lásd az Összetett rendszer című fejezetben írtakat).

A világ jogrendszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó – Ludovika Egyetemi Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 955 0

A kötet új perspektívából mutatja be a világ jogrendszereit. A szerző szakít az eddigi sémákkal, és olyan új rendszertant alkot, amelyben az európai mellett az angolszász jog világa éppúgy megtalálja a helyét, mint a kínai, a japán, a zsidó és az iszlám jog, sőt a természeti népek szokásai is.

A sorokat olvasva olyan új fogalmakkal ismerkedünk meg, mint a legiszlatív, interpretív és konszenzuális jogi rendszer, a normatív dialektus, a fogolyállam vagy a jogrendszerek dinamikáját leíró adaptáció és transzformáció, amelyek révén párhuzamos vagy összetett rendszerek születnek.

E valóban globális merítésű könyv feltárja az egyes rendszerek mögött meghúzódó nagyon eltérő emberképet és a társadalomformáló erejű ideológiák hatásait is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/jany-a-vilag-jogrendszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave